Yozgat Valisi Ziya Polat, Projemizi Yerinde İnceledi

Yozgat Valisi Ziya Polat, Projemizi Yerinde İnceledi

  • 1218 Okuma
  • 11 Kasım 2020, 15:34

Yozgat Valisi Ziya Polat, Bozok Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde ar-ge faaliyetlerini sürdüren firmamızı ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Ziyarette Vali Polat’a, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen de eşlik etti.

Vali Polat, evlerde oluşan ambalaj atıklarının toplanması ve ekonomiye yeniden kazandırılmasıyla ilgili firmamız tarafından tasarlanarak üretilen KOSGEB destekli "Akıllı Ambalaj Toplama Sistemi"ni yerinde inceledi.

Ürün hakkında açıklamalarda bulunan kurucumuz Mesut Atalay; "Bozok Teknopark bünyesinde geliştirdiğimiz bir cihaz. Aslında akıllı ambalaj toplama sistemi diye adlandırıyoruz. Kendi enerjisini kendi üreten ve depolayan ve sonrasında da bir kayıt sistemi ile vatandaşın evinde toplayacağı ambalaj atıklarını bir arada tutan ona puan kazandıran geri dönüş olabilen bir sistemden bahsediyoruz." dedi.

Vatandaşların belediyelerin ön gördüğü şekilde sisteme kayıt olabileceklerini söyleyen Atalay; "Vatandaşlar belediyeden manyetik kart ve barkodlu poşet alıyor. Bu poşetlere kağıt, metal, cam, plastik gibi atıkları bir poşette biriktiriyorlar. Bu kutu o poşeti ve getiren şahsı tanıyarak bir kayıt sistemi oluşturuyor. Sonrasında bunlar tartılıyor ve kilogramlarına göre vatandaşların manyetik kartına puan yükleniyor. Bu puanlar nakit olarakta alınabiliyor ya da bir takım hediyeler alabiliyor. Belediye bu puanları su tüketimi veya toplu taşıma kartına da yükleyebiliyor. Vatandaş çöpten artık para kazanıyor." şeklinde konuştu.